Hiroshi Ishiguro professzor az Oszakai Egyetem Intelligens Robot Laboratóriumának vezetője és célja a Geminoid HI-1 nevű robottal az ember-gép interakció tanulmányozása volt. A japán szakember a Geminoid fogalmat a Geminus és az Android szavak összevonásából alkotta meg. Az új gépi hasonmás külsőre szinte mindenben teljesen megegyezik létrehozójával és pont ez volt Hiroshi Ishiguro célja. Nem egy fémes karokkal ellátott eszközt akart alkotni, hanem egy minél emberibb vonásokat tükröző robotot. A gépet 2006 júliusában mutatta be és az volt vele az elsődleges célja, hogy miközben ő otthon van és tanít, másolata az Oszakai Egyetemen ezzel egyidőben ugyanerre legyen képes a diákok előtt.

Geminoid kifinomult mechanikus váza egy gyakorlatilag hangtalan pneumatikus rendszeren alapul, amely az általában alkalmazott elektromos motorokhoz képest jóval rugalmasabb mozgásokat tesz lehetővé. A borítás szilikonbőr, aminek a tapintása teljesen természetes érzést kelt. Persze ha valaki leül a robottal szemben akkor tudja, hogy csak egy mesterségesen létrehozott lény, de az optikai hatások mégis megtévesztőek. A japán szakember már 2006 végén azt jósolta: hamarosan eljön az az idő, amikor nem fogjuk tudni, hogy egy robot vagy egy másik ember áll-e előttünk.

A Repliee R1-es modellel ellentétben, ami teljesen néma, Geminoid tud beszélni. Igaz, azt a kutató hangsúlyozta, hogy elsősorban a mozgásra és a mimikára koncentráltak, a beszédben egy kissé távolabb ülő személy segít a robotnak. A mozdulatok, a mimika és az ajakmozgások kombinálhatók egymással, így az összhang teljesen élethű és természetes.

Az Ars Electronica fesztiválon a szakember és kollégái többek között arra voltak kíváncsiak, hogy hogy érezték magukat az emberek Geminoid közelében. Az érdeklődés, a nevetés vagy éppen az irritáció fokának megállapítása rendkívül fontosak Ishiguro kutatásaihoz.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cylondetector.blog.hu/api/trackback/id/tr191417943

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása